Ego

Autor: lenka vdovjaková | 26.3.2011 o 16:09 | (upravené 26.3.2011 o 16:33) Karma článku: 3,25 | Prečítané:  575x

Rôzne náboženstvá i niektorí jednotlivci odmietajú ego a hlásia o nutnosti jeho rozplynutia pre duchovnú záchranu človeka. Odôvodňujú to tým, že nás ego núti byť úspešnejším, bohatším, že ego chce stále viac a uspokojí sa iba na krátky okamih.  

Podľa odborných poučiek má byť ego integrálnou súčasťou ľudskej bytosti, má pomáhať realizovať rôzne potreby dôležité na prežitie.

Mnohí pritom hovoria aj tzv.  falošnom a tzv. pravom egu.  A vraj  treba v prvom rade pochopiť tento  rozdiel.  Má ísť o myšlienky ktoré k nám ,,nepatria.“  Falošné ego môžu byť závislosti ktorým človek podriaďuje svoj život. Môžu to byť myšlienky ktoré vyvierajú z programov a blokád.

Skutočné ego  má ale asi len svätý muž v Himalájach ktorý žije ako má a to v úplnej zhode so svojim pravým egom – bez nánosov bordelu vonkajšieho sveta vďaka ktorému prijímame rôzne programy a blokády.

A aká je  doména ega? Potreba uspokojenia?  To je asi to jediné po čom ego túži..  Tak – skúsme to s peniazmi... Veľmi rýchlo zistíme, že ego peňazí akosi nemá nikdy dosť, čím viac má, tým viac chce...

Zamilovanosť? Ten slastný pocit?  Hormóny oxytocín  a vazopresín  ktoré stimulujú vytváranie emocionálneho kontaktu medzi dvoma zaľúbenými?  Áno, to ego celkom uspokojuje – zamilovanosť – väčšinou veľmi krátkodobé pomätenie mysle vďaka nejakému hormonálnemu fetu. Potom láska čo sa vzťahu týka?   Tá však po zamilovanosti býva nanajvýš tak transformovaná do akéhosi priateľstva, v horšom prípade nenávisti, v tom lepšom  zase do zvyku.

Niekto si možno myslí, že falošné ego súvisí so sebectvom, keď sa začne človek báť sám o seba.. To však nemusí byť pravda.  To môže byť len reakčný následok ktorý  pritom môže vyvierať iba z vlastnej podstaty. 

Vlastne problémom kohokoľvek z nás je spoznať či nás ovláda falošné alebo pravé ego, pričom je bežne ťažké rozlišovať medzi nimi  a je to problém práve preto, že niet to s čím porovnať, pretože celá spoločnosť je väčšinou pod vplyvom falošného ega.  Je to podobné chorým bunkám, ktoré ani nevedia že sú choré, robia veci pod vplyvom choroby a ,,myslia si“ že je to tak správne..  Takže si to pravdaže vyžaduje vedomú prácu na sebe...

 

Podľa Freuda  sa duša  skladá z troch častí ega -  prvá zložka – Základné ego – to je oblasť pudov , Vedomé ego – má úlohu inteligentného zmýšľania, a  nakoniec Vyššie ego. 

Základné ego povie – ,,chcem to“ a vedomé ego začne premýšľať ako to dosiahnuť.  Vyššie ego – je zložka  osobnosti ktorá sa riadi určitými  vyššími princípmi morálky. Takže možno ide práve o to zharmonizovať tieto zložky ega, a to práve cez pochopenie seba.  Sebapoznanie úzko súvisí  s vedomým myslením. Počas dňa máme ale veľa myšlienok, takže vedome si ich uvedomovať je ťažké. Veď už len také jednoduché -  pamätáte sa  či ste dnes zhasli svetlo k kúpeľni, alebo zatvorili okno bez toho aby ste nad tým museli premýšľať..?

Premýšľajte nad klamstvami ktoré v sebe máte, premýšľajte nad zlými vlastnosťami ktoré by ste v sebe mohli zmeniť...  Ego je tu  preto aby sme to pochopili. Dáva nám šancu poznať čo v nás nie je to ,,pravé“...

A to práve môže priniesť i pochopenie lásky a nakoniec i život v láske...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpovým gayom sa vyhrážajú, na republikánske centrum sa zložili demokrati

Dva týždne pred prezidentskými voľbami sa zdá čoraz jasnejšie, že Clintonová vyhrá. Trump má však svoj svet a v ňom jednoznačne vyhráva.

DOMOV

Blaha sedel celkom sám. Takto vyzerala konferencia Smeru

Delegáti Smeru hlasovali. Nikto nebol proti.

ŠPORT

Svetovú jednotku som stále tlačila, aj tak som prehrala, vraví Cibulková

Slovenka sa pri premiére na šampionáte WTA pričinila o špičkový tenis.


Už ste čítali?