Ego

Autor: lenka vdovjaková | 26.3.2011 o 16:09 | (upravené 26.3.2011 o 16:33) Karma článku: 3,25 | Prečítané:  624x

Rôzne náboženstvá i niektorí jednotlivci odmietajú ego a hlásia o nutnosti jeho rozplynutia pre duchovnú záchranu človeka. Odôvodňujú to tým, že nás ego núti byť úspešnejším, bohatším, že ego chce stále viac a uspokojí sa iba na krátky okamih.  

Podľa odborných poučiek má byť ego integrálnou súčasťou ľudskej bytosti, má pomáhať realizovať rôzne potreby dôležité na prežitie.

Mnohí pritom hovoria aj tzv.  falošnom a tzv. pravom egu.  A vraj  treba v prvom rade pochopiť tento  rozdiel.  Má ísť o myšlienky ktoré k nám ,,nepatria.“  Falošné ego môžu byť závislosti ktorým človek podriaďuje svoj život. Môžu to byť myšlienky ktoré vyvierajú z programov a blokád.

Skutočné ego  má ale asi len svätý muž v Himalájach ktorý žije ako má a to v úplnej zhode so svojim pravým egom – bez nánosov bordelu vonkajšieho sveta vďaka ktorému prijímame rôzne programy a blokády.

A aká je  doména ega? Potreba uspokojenia?  To je asi to jediné po čom ego túži..  Tak – skúsme to s peniazmi... Veľmi rýchlo zistíme, že ego peňazí akosi nemá nikdy dosť, čím viac má, tým viac chce...

Zamilovanosť? Ten slastný pocit?  Hormóny oxytocín  a vazopresín  ktoré stimulujú vytváranie emocionálneho kontaktu medzi dvoma zaľúbenými?  Áno, to ego celkom uspokojuje – zamilovanosť – väčšinou veľmi krátkodobé pomätenie mysle vďaka nejakému hormonálnemu fetu. Potom láska čo sa vzťahu týka?   Tá však po zamilovanosti býva nanajvýš tak transformovaná do akéhosi priateľstva, v horšom prípade nenávisti, v tom lepšom  zase do zvyku.

Niekto si možno myslí, že falošné ego súvisí so sebectvom, keď sa začne človek báť sám o seba.. To však nemusí byť pravda.  To môže byť len reakčný následok ktorý  pritom môže vyvierať iba z vlastnej podstaty. 

Vlastne problémom kohokoľvek z nás je spoznať či nás ovláda falošné alebo pravé ego, pričom je bežne ťažké rozlišovať medzi nimi  a je to problém práve preto, že niet to s čím porovnať, pretože celá spoločnosť je väčšinou pod vplyvom falošného ega.  Je to podobné chorým bunkám, ktoré ani nevedia že sú choré, robia veci pod vplyvom choroby a ,,myslia si“ že je to tak správne..  Takže si to pravdaže vyžaduje vedomú prácu na sebe...

 

Podľa Freuda  sa duša  skladá z troch častí ega -  prvá zložka – Základné ego – to je oblasť pudov , Vedomé ego – má úlohu inteligentného zmýšľania, a  nakoniec Vyššie ego. 

Základné ego povie – ,,chcem to“ a vedomé ego začne premýšľať ako to dosiahnuť.  Vyššie ego – je zložka  osobnosti ktorá sa riadi určitými  vyššími princípmi morálky. Takže možno ide práve o to zharmonizovať tieto zložky ega, a to práve cez pochopenie seba.  Sebapoznanie úzko súvisí  s vedomým myslením. Počas dňa máme ale veľa myšlienok, takže vedome si ich uvedomovať je ťažké. Veď už len také jednoduché -  pamätáte sa  či ste dnes zhasli svetlo k kúpeľni, alebo zatvorili okno bez toho aby ste nad tým museli premýšľať..?

Premýšľajte nad klamstvami ktoré v sebe máte, premýšľajte nad zlými vlastnosťami ktoré by ste v sebe mohli zmeniť...  Ego je tu  preto aby sme to pochopili. Dáva nám šancu poznať čo v nás nie je to ,,pravé“...

A to práve môže priniesť i pochopenie lásky a nakoniec i život v láske...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?