Kríza v topánkach

Autor: lenka vdovjaková | 8.8.2011 o 12:12 | (upravené 8.8.2011 o 15:24) Karma článku: 6,82 | Prečítané:  623x

Akákoľvek choroba  je len informácia, správa o tom že niekde robíme chybu a jediný  kľúč k riešeniu môžeme nájsť v živote človeka.  Je to informácia o tom, ako človek žije, aké má starosti, čo potlačuje, akú zmenu by mal spraviť...

 

Kupujeme tričká za 5 Eur.  Made in China, Latinská, Južná Amerika...Výhodná cena. Viete ale čo je za tým? Napadlo vás vôbec niekedy  ako je možné že si kupujeme tričká za takúto sumu , hoci z nej muselo byť zaplatené pestovanie suroviny, čistenie bavlny, bielenie, farbenie, šitie, kontrola a transport cez celú planétu? Nehovoriac o zisku pre všetky firmy ktoré sa na tom ešte ,,nabaľujú?" Aká asi môže byť životná úroveň ľudí ktorí sú na začiatku tohto reťazca?   Ako žijú títo ľudia?  Každý deň stoja v chemikáliách 12 - 16 hodín denne za mizernú mzdu.

Čo tak potraviny? Rovnaký prípad. Na našich trhoviskách môžete bežne dostať jablká trebárs z Nového Zélandu, Cesnak trebárs z Japonska... Jasné, že to všetko je výhodné. Pre nás...  Čo nás potom?  Máme predsa dosť svojich problémov..  Globálna finančná kríza, trhy padajú,..  Sme zadlžení obrovským spôsobom...

 

Každá krajina vie že má na krku obrovské problémy.  Verejné financie nie je možné ozdraviť.  Možnosť je, že budeme všetko škrtiť. Aké budú ale ceny energií, o pol roka, o rok?

 

Ale veď nevadí,  aj tak si kúpime dom, hoci si ho  nemôžeme dovoliť.. kúpime si drahé auto ktoré si ale tiež nemôžeme dovoliť, a to len preto aby sme sa mohli vyťahovať čo všetko máme...

Čo tak európske fondy? No to tiež nič moc. O rok už niektoré  zmiznú úplne. Zdá sa,  že jediná šanca je,  aby sme boli  maximálne ústretový voči zahraničným investorom. Maximálne ústretový  znamená - tak ako to vláda povolila jednému  taiwanskému  investorovi  v Trenčíne - telesné tresty pre vlastných zamestnancov!  A ak ste žena ktorá má akurát menštruáciu, dostanete červený bod na košeľu aby každý vedel v akom stave ste.

 

Kto pomôže Európe? Kto pomôže bankám v Nemecku, Francúzsku a Anglicku? Euroval. Všetci hovoria že sa máme ne nich poskladať. Máme sa skladať na banky ktoré v roku 2009 v čase vrcholnej hospodárskej krízy mali čistý zisk 394 miliárd eur. Amerike pritom tieto banky, ktoré mali financovať expanziu v našich európskych krajinách,  požičali peniaze a v zásade by nemali tieto banky žiadne problémy keby sa z Ameriky vrátili zhruba 1, 6 bilióna dolárov ktoré boli použité v čase hypotekárnej expanzie.  Obama sa ale sám vyjadril že sa tieto peniaze nevrátia. Iste, už si to nejako zdôvodnili. Vlastne,  už majú pripravené amero. Takže nás tu všetkých v celku originálne vyfajčia. Nie len že sa na to pozeráme, ešte to aj podporujeme. Vlastne budeme asi radi, keď si  Amerika nevymyslí vojnu...

 

Dlhy  v Európe? Grécko? Španielsko...? Dlhy sa nikdy nevrátia. Tam nemajú priemysel, tam majú len plážové domčeky na ktorých si myslia že zarobia - najmä na ten svoj vysoký životný štandard.

Tak,  čo z toho vyplýva - na sociálne fondy sa nespoliehajme. Ceny budú rásť, samozrejme platy nie. Vlastne môžeme počítať s tým, že najbližších 20 rokov budeme stále pracovať za 300 eur mesačne. Ešte šťastie, že my sme skromní. Keby Gréci  mali klesnúť z ich 1400 eur na 350 tak tam vznikne občianska vojna..

 

Ďalší problém -  dôchodca. Bohužiaľ žije i ďalej - a to v celku dlho po nástupu dôchodku.  Čerpá tak verejné financie a stenčuje rozpočet.  Čo sa s tým dá tak asi robiť? Aha - veď druhý pilier! No skvelý nápad! Akurát že svetová banka jasne ukázala že to nie je žiadnym riešením. Tento systém skrachuje asi tak do 6 rokov ak nie skôr.  Zdá sa, že jediná možnosť je,  posunutie dôchodkového veku až na hranicu kedy sa podarí aby sa naozaj senior dôchodku jednoducho nedožil.

Zdá sa to neriešiteľné - ale môžete byť v pokoji.  Mnohí nadšenci už  hľadajú diamantové bane a v Bratislave sa už vytvorila skupina ktorá chce z hlavnej stanice ťažiť ropu...

Ďalší  celosvetový problém - zdravotníctvo. U nás výrazne zreteľný. Vyzerá to tak, že   príde doba keď len pri vrátnici nemocnice zaplatíte len za vstup 50 eur, lebo inak vás ani nepustia. Prvú pomoc -  ak si ju  nebudete môcť dovoliť -  vám vybaví pri okienku vrátnik.  Ťažko povedať či to vôbec prežijete.

 

Kamarát povedal - ,,Ešteže máme ako vlastnosť tú národnú vychcanosť.  Môže nás iba tešiť, že tí bohatý schudobnejú a keďže my sme tak chudobný že už nemáme čo schudobnieť,  môžeme už len zbohatnúť."

 

A tak systémová kríza práve prebieha.  Zásadná vec je, že  vysokej politike ani  nejde o peniaze. Prostredníctvom peňazí iba k niečomu dochádza.  Dochádza k systematickému prerozdeľovaniu majetku.  Ľudia však bohužiaľ nechápu problematiku peňazí, hoci ich používajú  každý deň.  Najskôr bol dlh a potom až peniaze.  Keby existovala možnosť splatiť všetky dlhy, zmizli by aj peniaze. Príčinou akejkoľvek bankovky ktorú máme je úver ktorý si niekto zobral.  Predstavte si, že sme desiati kamaráti. Ja, Hanka, Jožko, Ferko... od banky si požičiame 10 tisíc eur. Bankár povie že sa o tieto peniaze musí starať, tak si vezme 3 percentá a všetci s tým súhlasia. Stanovíme si ročnú splatnosť a potom sa začneme naháňať aby sme tieto peniaze splatili. Lenže mi musíme zaplatiť 103. Banka hovorí že prijme len peniaze ktoré sama vydala. Lenže ona vydala len 10 tisíc.  103 sa nedá zaplatiť, lebo tie tri neexistujú. Akurát si to nikto nevšimne.  Preto sa medzi sebou začneme  naháňať,  aby sme si vyfúkli tie peniaze za úver.  Ôsmim  sa to podarí, ale zostávajú ďalší dvaja ktorý majú problém.

A tak existujú dve možnosti - a to je aj zmysel tohto systému:  Prvá možnosť je,  že musím banke odovzdať to, čo som dala ako záruku. O to banke aj ide. Nejde jej o peniaze, tie si môže vytlačiť - a aj to robí - koľko len chce.. .  Druhá možnosť riešenia - vziať si ďalší úver.  A tak dlhy nie je možné nikdy splatiť. Ide to len s ďalším zadlžením. A katastrofa  vždy príde - asi tak  každých 70 - 80 rokov. To podľa toho aká bola priemerná výška úrokov v danom spoločenstve.  A celý kolotoč sa točí odznova...

 

99,5 percent všetkých existujúcich kolujúcich peňazí každý deň na svete je z ekonomického pohľadu k ničomu.  Peňazí  je príliš,  je potrebné ich odstrániť. Akciové trhy stúpajú vždy len vtedy keď sa v reálnom hospodárstve už nedá nič zarobiť.  Pretože to potom ide do špekulácie.... /nebudem sa tu rozpisovať ako je to možné - naštudujte si../   Vlastne nás niekto dobre vodí za nos..

 

A tak máme iba spotrebu, žiadnu produktivitu. Z energetického hľadiska sa rútime do veľkého problému. Bude to fungovať pre bohatú čas sveta ale nie pre chudákov. K tomu si pripočítajte Číňanov ktorý idú americkou cestou...  Momentálne sa bude optimalizovať  len výška pádu, to je všetko čo sa môže urobiť.

Naozaj ale nejde o peniaze. Ide o vzduch ktorý dýchame -  ten keď nedostaneme tak to o tri minúty môže byť veľmi vážne. Tiež ide o vodu... Tú keď nedostaneme tak za dva dni to bude tiež veľmi vážne. Bez jedla síce chvíľu vydržíme, ale o pár týždňov to bude tiež problém... Potrebujeme lásku, domov, a keď sa nad tým naozaj zamyslíte, zistíte že peniaze vlastne vôbec nepotrebujeme. Iba sme sa naučili že si za ne môžeme všetko kúpiť. Všetko to pohodlie, a dokonca niektorí asi aj lásku, či čosi to vlastne kupujú...

 

Toto všetko je však choroba. Je to kríza ktorú si nosíme v topánkach, alebo v hlave. Inak nič. Je to na vás.  Vy sa môžete rozhodnúť, či budete panikáriť, či budete veci potlačovať, či už konečne niečo zmeníte...  Choroba je informácia o tom, ako človek žije, aké má starosti.. Malé dievčatko trpelo vážnymi alergickými prejavmi. Žiadne lieky nepomáhali, dokonca sa choroba zhoršovala. Neskôr sa prišlo na to - a to len vďaka psychosomatickej medicíne, že dievčatko prežíva ťažký stres kvôli rozvodu rodičov.  Keď sa tieto veci vysvetlili a rodičia dievčatka sa prestali medzi sebou hádať, dohodli sa na zásadných veciach, a prestali robiť dievčatku stres - i keď prišiel nakoniec rozvod, dievčatko sa ale zázračne uzdravilo.

 

Hnev je zhubný proces, pocit nespravodlivosti, pocit obete. To všetko sú emócie ktoré akúkoľvek krízu vytvárajú.  Akákoľvek choroba - aj všetka tá finančná kríza je len informácia, správa o tom že niekde robíte chybu a kľúč k riešeniu môžete nájsť vo svojom  živote.   Kríza je len vo vás - nikde inde. Vy ste chorý lebo máte v sebe hnev, alebo máte v sebe chamtivosť...  Pokiaľ to nepochopíte, tak vás kríza zvalcuje, úplne a nenávratne...  Sme ľudia, jednotlivci, ktorý môžu v sebe niečo zmeniť. A to je ten základ. Zdravá fyzická ekonomika predsa nepotrebuje žiadny finančných poradcov, daňovákov... Ale keď svoju prácu zastaví robotník, poľnohospodár..  tak máme problém...  To všetko sa dá vyriešiť vlastnou sebestačnosťou. Počúvajte svoje srdce, svoje vnútro, tak budete postupovať aj rozhodne a múdro.  Iste potrebujeme nový svetový poriadok, ktorý podľa všetkého príde....

Ale až  po zotretí tabule...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?